106. Rocznica Odzyskania przez Polskę Niepodległości i Wieczór Pieśni Patriotycznych
11 listopada 2024 r. obchodziliśmy Narodowe Święto Niepodległości – wyjątkowy dzień upamiętniający odzyskanie wolności przez Polskę. Wójt Gminy Miastkowo, Rafał Bąkowski, wspólnie z Radnymi, współpracownikami, Dyrektorami Szkół Podstawowych, harcerzami, strażakami oraz mieszkańcami gminy, uczestniczyli w uroczystej Mszy Świętej odprawionej przez księdza kanonika Czesława Dygana.
Po Mszy zgromadzeni przeszli w procesji na cmentarz parafialny, gdzie złożono kwiaty i zapalono znicze na grobach poległych żołnierzy, oddając im hołd. Wójt w swoim przemówieniu przywołał wspomnienia Marii z Łubieńskich Górskiej, która u kresu życia doczekała wolnej Polski.
"Nam ludziom współcześnie żyjącym trudno sobie wyobrazić jak wielkie emocje towarzyszyły naszym przodkom, których nadzieje o wolnej Polsce wreszcie się ziściły." – podkreślił.
Dodał, że to również nasze święto – nas, współczesnych, którzy, pamiętając o przeszłości, musimy myśleć o przyszłości naszego państwa i narodu. Następnie Wójt wraz z harcerzami i strażakami złożył kwiaty także na cmentarzu w Czartorii.
Wieczorem, w Gminnym Ośrodku Kultury w Miastkowie, odbył się Wieczór Pieśni Patriotycznych, podczas którego mogliśmy wspólnie śpiewać i wsłuchać się w pieśni przypominające o historii i patriotyzmie. Wydarzenie rozpoczął występ Agnieszki Żemek-Pawczyńskiej, której akompaniowali Przemysław Kamiński i Cezary Borusiewicz.
Następnie zaprezentował się zespół Miastkowskie Słowiko-Wrony, który wykonał pięć utworów: "Biały Krzyż", "Legiony", "Białe róże", "Szara piechota" oraz "O mój rozmarynie". W nostalgicznych aranżacjach, przywołujących ducha minionych lat, zespół stworzył niepowtarzalny klimat pełen wspomnień i emocji.
W programie wieczoru znalazły się także występy artystyczne dzieci z klas pierwszych Szkoły Podstawowej w Miastkowie oraz Dziecięcego Zespołu Ludowego z Miastkowa. Młodzi artyści swoją energią i zaangażowaniem przypomnieli, jak ważne jest pielęgnowanie postaw patriotycznych w młodym pokoleniu.
Na zakończenie wydarzenia prowadząca Agnieszka Żemek-Pawczyńska i Przemysław Kamiński, przy akompaniamencie Cezarego Borusiewicza, zaprezentowali recital pieśni patriotycznych. Całość zwieńczyło wspólne wykonanie utworu „Przybyli ułani pod okienko”.
W wydarzeniu wzięli udział także przedstawiciele służb mundurowych, w tym kpt. Grzegorz Sul, wiceprezes Związku Armii Krajowej okręgu Ostrołęka.
Cześć i chwała bohaterom!