Podziękowaliśmy za rolniczy trud
Tegoroczne święto plonów rozpoczęło się tradycyjną Mszą Świętą o godzinie 12:00, którą odprawił ks. Jarosław Świderek, w obecności księdza prałata Mariana Olszewskiego. Homilię wygłosił ksiądz proboszcz Czesław Dygan, który odniósł się do postaci Błogosławionego Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz przypomniał, jak wielką rolę odgrywali rolnicy w trudnych czasach, zwłaszcza podczas II wojny światowej, kiedy ich praca była niezbędna do przetrwania i wymagała wielkiego poświęcenia.
Po Mszy, głos zabrał Wójt Gminy Miastkowo Rafał Bąkowski, który podkreślił, że dzisiejszy dzień jest szczególny nie tylko z powodu święta plonów, ale także z uwagi na 85. rocznicę wybuchu II wojny światowej. W swoim przemówieniu zaznaczył, jak wiele cierpień, zniszczeń i śmierci przyniosła wojna milionom Polaków i ludzi na całym świecie. Przypomniał, że Święto Plonów to czas łączący tradycję, radość i wdzięczność za dary ziemi oraz pracę rolników. "To jeden z najpiękniejszych i radosnych dni w roku, w którym dziękujemy Bogu za plony a rolnikom i ich rodzinom – za owoce ich mądrej i wytrwałej pracy, które służą i będą służyły dobru całego narodu." – podkreślił.
Podczas uroczystości swoje przemówienia wygłosili także: Posłanka na Sejm RP Alicja Łepkowska-Gołaś, Starosta Łomżyński Lech Marek Szabłowski, Kierownik oddziału Delegatury Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego Krzysztof Karwowski oraz Radny Sejmiku Województwa Podlaskiego Marek Olbryś. Odczytano również listy od Sekretarza Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Stefana Krajewskiego, przez Dyrektora Biura Poselskiego Marlenę Siok, oraz od Senatora RP Marka Adama Komorowskiego, przeczytany przez Zastępcę Wójta Gminy Miastkowo Edytę Zawojską.
Następnie, zgodnie z tradycją, ksiądz proboszcz wraz z wójtem podzielili się chlebem przy pieśni "Dzielmy się wiarą jak chlebem". Potem rozpoczęła się część artystyczna. Publiczność zachwycił występ zespołu śpiewaczego "Miastkowskie Słowiko-Wrony", który wykonał kilka utworów na bis. Na scenie pojawił się również dziecięcy zespół ludowy, trio akordeonowe oraz soliści z Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Łomży, którzy swoimi występami zdobyli uznanie widowni.
Podczas dożynek goście mogli skosztować regionalnych potraw przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich "ZARUZIAKI" i "TARNOWIANIE", a także Stowarzyszenie Kobiet Wiejskich w Drogoszewie. Dla uczestników przygotowano również wiele atrakcji, takich jak dmuchane zjeżdżalnie, fotobudka, przejażdżki na kucykach, okulary VR, animacje dla dzieci, malowanie twarzy, zmywalne tatuaże, a także prezentacje stoisk profilaktyczno-tematycznych, w tym o segregacji odpadów oraz stoisko wojskowe. Na szczególną uwagę zasługiwała wystawa zabytkowych traktorów rolniczych, która przyciągnęła wielu miłośników historii i techniki.
Finałowym punktem programu była zabawa taneczna z zespołem "New System" i DJ-em, która trwała aż do godziny 22:00, dostarczając uczestnikom niezapomnianych wrażeń i radości