bip   bip OPS     
Oficjalna strona Gminy Miastkowo
SMS do mieszkańca

Podziękowaliśmy za rolniczy trud

05/09/2024

Tegoroczne święto plonów rozpoczęło się tradycyjną Mszą Świętą o godzinie 12:00, którą odprawił ks. Jarosław Świderek, w obecności księdza prałata Mariana Olszewskiego. Homilię wygłosił ksiądz proboszcz Czesław Dygan, który odniósł się do postaci Błogosławionego Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz przypomniał, jak wielką rolę odgrywali rolnicy w trudnych czasach, zwłaszcza podczas II wojny światowej, kiedy ich praca była niezbędna do przetrwania i wymagała wielkiego poświęcenia.

Po Mszy, głos zabrał Wójt Gminy Miastkowo Rafał Bąkowski, który podkreślił, że dzisiejszy dzień jest szczególny nie tylko z powodu święta plonów, ale także z uwagi na 85. rocznicę wybuchu II wojny światowej. W swoim przemówieniu zaznaczył, jak wiele cierpień, zniszczeń i śmierci przyniosła wojna milionom Polaków i ludzi na całym świecie. Przypomniał, że Święto Plonów to czas łączący tradycję, radość i wdzięczność za dary ziemi oraz pracę rolników. "To jeden z najpiękniejszych i radosnych dni w roku, w którym dziękujemy Bogu za plony a rolnikom i ich rodzinom – za owoce ich mądrej i wytrwałej pracy, które służą i będą służyły dobru całego narodu." – podkreślił.

Podczas uroczystości swoje przemówienia wygłosili także: Posłanka na Sejm RP Alicja Łepkowska-Gołaś, Starosta Łomżyński Lech Marek Szabłowski, Kierownik oddziału Delegatury Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego Krzysztof Karwowski oraz Radny Sejmiku Województwa Podlaskiego Marek Olbryś. Odczytano również listy od Sekretarza Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Stefana Krajewskiego, przez Dyrektora Biura Poselskiego Marlenę Siok, oraz od Senatora RP Marka Adama Komorowskiego, przeczytany przez Zastępcę Wójta Gminy Miastkowo Edytę Zawojską.

Następnie, zgodnie z tradycją, ksiądz proboszcz wraz z wójtem podzielili się chlebem przy pieśni "Dzielmy się wiarą jak chlebem". Potem rozpoczęła się część artystyczna. Publiczność zachwycił występ zespołu śpiewaczego "Miastkowskie Słowiko-Wrony", który wykonał kilka utworów na bis. Na scenie pojawił się również dziecięcy zespół ludowy, trio akordeonowe oraz soliści z Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Łomży, którzy swoimi  występami zdobyli uznanie widowni.

Podczas dożynek goście mogli skosztować regionalnych potraw przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich "ZARUZIAKI" i "TARNOWIANIE", a także Stowarzyszenie Kobiet Wiejskich w Drogoszewie. Dla uczestników przygotowano również wiele atrakcji, takich jak dmuchane zjeżdżalnie, fotobudka, przejażdżki na kucykach, okulary VR, animacje dla dzieci, malowanie twarzy, zmywalne tatuaże, a także prezentacje stoisk profilaktyczno-tematycznych, w tym o segregacji odpadów oraz stoisko wojskowe. Na szczególną uwagę zasługiwała wystawa zabytkowych traktorów rolniczych, która przyciągnęła wielu miłośników historii i techniki.

Finałowym punktem programu była zabawa taneczna z zespołem "New System" i DJ-em, która trwała aż do godziny 22:00, dostarczając uczestnikom niezapomnianych wrażeń i radości

zdjęcie do artykułu
zdjęcie do artykułu
zdjęcie do artykułu
zdjęcie do artykułu
zdjęcie do artykułu
zdjęcie do artykułu
zdjęcie do artykułu
zdjęcie do artykułu
zdjęcie do artykułu
zdjęcie do artykułu
zdjęcie do artykułu
zdjęcie do artykułu
zdjęcie do artykułu
zdjęcie do artykułu
zdjęcie do artykułu
zdjęcie do artykułu
zdjęcie do artykułu
zdjęcie do artykułu
zdjęcie do artykułu
Zobacz więcej zdjęć

Loading...
Ładowanie strony ...