bip   bip OPS     
Oficjalna strona Gminy Miastkowo
SMS do mieszkańca

DOŻYNKI – 6 września 2015 r.

10/09/2015

W niedzielę 6 września 2015r na placu Gminnego Ośrodka Kultury w Miastkowie odbyły się dożynki zorganizowane przez Wójta Gminy Miastkowo i Parafię  pw. Matki Boskiej Różańcowej w Miastkowie. Uroczystość rozpoczęła się o godz. 12.00 Mszą Św. Polową, której przewodniczył Ks. Dariusz Tybura –Wikariusz Parafii Miastkowo, homilię wygłosił Ks. Proboszcz Kan. Czesław Dygan.  Pan Kazimierz Górski- Wójt Gminy Miastkowo powitał zaproszonych gości, mieszkańców gminy, a przede wszystkich rolników, licznie przybyłych na Mszę Św. dziękczynną. W swoim przemówieniu niejednokrotnie odnosił się z szacunkiem do ciężkiej pracy rolnika  podkreślając, że chleb – owoc pracy rolniczych rąk jest podstawowym pokarmem, zawsze pożądanym i koniecznym, jakże ważnym dla egzystencji nie tylko człowieka.

Z opowieści pamiętamy czym był chleb w czasie wojny, wówczas nikomu nie przyszło do głowy, aby marnować najmniejszą kruszynkę. Starzy ludzie pamiętają czasy, kiedy po żniwach zbierano tzw. pokłosie, to jest pojedyncze złamane kłosy. Najczęściej były to zajęcia dla dzieci, które wybijały ziarna z kłosów i odnosiły matce. Matka starym zwyczajowym prawem wypiekała z  tej mąki osobne bocheneczki i obdarowywała nimi  chodzących po prośbie. Chleb jest symbolem życia, uczmy szacunku do chleba od najmłodszych lat. Po Mszy Św. dzielono się chlebem- jako tym podstawowym darem Bożym, który służy nie tylko do zaspokojenia głodu fizycznego, ale przemieniony staje się najpożyteczniejszym pokarmem duszy.

Uroczystościom dożynkowym przewodniczyła miejscowość Podosie z Panią Katarzyną i Zbigniewem Cwalina- Starostami dożynek. Mieszkańcy Podosia uczestnicząc w procesji z darami złożyli na ręce Kapłanów piękny wieniec dożynkowy, chleb, świece, wino i owoce. Delegacje z poszczególnych miejscowości gminnych złożyły pięknie udekorowane wypieki, owoce, przetwory, napoje, itp.

Inscenizację „Tradycje żniwne” przedstawiły Panie ze Stowarzyszenia Kobiet Wiejskich z Miastkowa i przedstawiciele chóru parafialnego. Przypomniano obrzęd żniwny przy użyciu dawnych narzędzi pracy: kosy i sierpa. Nawiązano do tradycji jakie miały miejsce na naszych ziemiach tj.  do robienia przepiórki. Na zakończenie żniw pozostawiano trzy kiście zboża, niezbyt odległe od siebie, u góry wiązano w rodzaj korony, zdobiono różnymi kwiatkami polnymi, pod spodem zaś na kamieniu składano ofiarę- kawałek chleba i grudkę soli. Wierzono, że w ten sposób uchroni się gospodarstwa od szkód wyrządzonych przez myszy i przepiórki.

Po wspólnym poczęstunku zaproszono na spektakl „Powsinogi” w wykonaniu Sceny „RODE” Kraków, Tarnów, Rzeszów. Spektakl ponadpokoleniowy czyli dla każdego był piękną i pełną humoru wędrówką po dawnej polskiej wsi. Prości, nieskomplikowani ludzie kochający swoją pracę potrafią cieszyć się życiem. Druciarz, szklarz, sadownik akceptują siebie, swoją pracę i piękno otaczającego ich świata.

Mieszkańcy i goście mieli okazję się bawić do późnych godzin wieczornych z DJ Panem Krzysztofem Borawskim.

DZIĘKUJEMY PANU SOŁTYSOWI Z MIASTKOWA ZA BEZINTERESOWNĄ POMOC I ZAANGAŻOWANIE W ORGANIZACJĘ DOŻYNEK

zdjęcie do artykułu
zdjęcie do artykułu
zdjęcie do artykułu
zdjęcie do artykułu
zdjęcie do artykułu
zdjęcie do artykułu
zdjęcie do artykułu
zdjęcie do artykułu
zdjęcie do artykułu
zdjęcie do artykułu
zdjęcie do artykułu
zdjęcie do artykułu
zdjęcie do artykułu
zdjęcie do artykułu
zdjęcie do artykułu
zdjęcie do artykułu
zdjęcie do artykułu
zdjęcie do artykułu
zdjęcie do artykułu
Zobacz więcej zdjęć

Loading...
Ładowanie strony ...