bip   bip OPS     
Oficjalna strona Gminy Miastkowo
SMS do mieszkańca

Kontrola upraw kukurydzy na obecność larw zachodniej kukurydzianej stonki korzeniowej

11/07/2013
zdjecie główne
Obecność zachodniej kukurydzianej stonki korzeniowej notuje się na terenie Polski od 2005 roku. W roku 2012 występowanie szkodnika stwierdzono w 88 lokalizacjach na terenie województw: dolnośląskiego, lubelskiego (w tym na terenie powiatów: Biała Podlaska, Łuków, Włodawa), małopolskiego, mazowieckiego, opolskiego, śląskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego, wielkopolskiego.
 
Szkodnik wykazuje dużą zdolność rozprzestrzeniania się i przystosowania do nowych warunków, istnieje więc niebezpieczeństwo przeniknięcia agrofaga na teren województwa podlaskiego. Zasięg występowania stonki naturalnie może przesunąć się o ok. 40 km w ciągu sezonu wegetacyjnego. Szkodnik może również przemieszczać się biernie (głównie na środkach transportu) w związku z tym niemożliwe jest określenie miejsc w których może się pojawić.
Podstawową rośliną żywicielską szkodnika jest kukurydza. Najgroźniejsze są uszkodzenia powodowane przez larwy, które początkowo odżywiają się tkanką zewnętrznych warstw korzeni, a następnie wgryzają się w ich głąb. żerując drążą chodniki wzdłuż korzeni, aż do podstawy rośliny. Korzenie są często wydrążone oraz ogryzione, ich fragmenty brązowieją i gniją. W wyniku żerowania larw dochodzi do uszkodzeń i redukcji systemu korzeniowego. Zniszczony system korzeniowy nie jest w stanie utrzymać roślin w gruncie, można je łatwo wyciągnąć z podłoża, niekiedy wylegają.
 
Larwy występują w okresie od połowy maja do końca lipca - są białokremowe, z brązową głową i ciemnią płytką na końcu ciała (w pełni wyrośnięta długości 10-18 mm).

Służba Ochrony Roślin i Nasiennictwa prowadzi działania zmierzające do wczesnego wykrycia szkodnika i prosi producentów o zwracanie uwagi na stan upraw kukurydzy. Stwierdzenie na części plantacji kukurydzy słabszego wzrostu roślin i ich wyleganie może wskazywać na żerowanie larw szkodnika.
 
Zachodnia kukurydziana stonka korzeniowa jest organizmem kwarantannowym podlegającym obowiązkowi zwalczania. W przypadku podejrzenia wystąpienia szkodnika należy niezwłocznie powiadomić najbliższą jednostkę Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Białymstoku - celem identyfikacji.
 
Szczegółowych informacji udziela WIORiN w Białymstoku i Oddziały. Aktualne informacje znajdują się na stronie WIORiN w Białymstoku pod adresem: www.piorin.gov.pl/białystok.
 


Loading...
Ładowanie strony ...