bip   bip OPS     
Oficjalna strona Gminy Miastkowo
SMS do mieszkańca

Informacja prasowa Komendanta Państwowej Straży Pożarnej

17/07/2012
zdjecie główne
Wszystkie lasy są piękne, ale te w naszej części kraju mają urok szczególny. Znawcy twierdzą, że należą one do najpiękniejszych i najbardziej różnorodnych.

W połączeniu z brakiem, niszczącego środowisko naturalne, przemysłu sprawia to, że nasz region jest jednym z najczystszych ekologicznie i stanowi część terenu zwanego „zielonymi płucami Polski".
 
Dominują bardziej palne lasy iglaste, które stanowią 75% kompleksów leśnych. Największe kompleksy leśne występują na terenie „Czerwonego Boru" oraz wzdłuż drogi Nowogród -Myszyniec (kompleks Puszczy Kurpiowskiej).
 
Lasy państwowe pozostają pod ścisłą administracją Nadleśnictwa Nowogród zaliczonego do 1 kategorii zagrożenia pożarowego i Nadleśnictwa Łomża zaliczonego do II kategorii zagrożenia pożarowego. Bardzo duże zagrożenie stanowią lasy prywatne, które są luźno związane z administracją lasów państwowych, co w zestawieniu z dużą degradacją i zaniedbaniami gospodarczymi, niewłaściwie prowadzonymi pracami porządkowymi i ochronnymi ma wpływ na powstawanie i szybsze rozprzestrzenianie się znacznej ilości pożarów.
 
Bogactwo jakim jest las. należy szczególnie cenić i obejmować ścisłym nadzorem, aby nic niszczyły ich pożary oraz przygotować służby leśne do ich likwidacji. Mimo prowadzonej działalności prewencyjnej przez KM PSP w Łomży pożary lasów zdarzają się nadal i pochłaniają czasami znaczne obszary terenów leśnych.
 
Najczęstszymi przyczynami tych pożarów są:
  • nieostrożność osób dorosłych,
  • nieostrożność osób nieletnich.
  • podpalenia.
 
Z danych Komendy Głównej PSP wynika, że nieostrożność ludzi i celowe podpalenia to około 70% pożarów w lasach. Pozostałe 30% stanowią przypadki, w których nie udało sic jednoznacznie ustalić przyczyny. Jesteśmy jednak przekonani, że one także zostały spowodowane przez człowieka.
 
Szczyt palności, co potwierdzają statystyki z lat ubiegłych, przypada na miesiące wakacyjne. Związane jest to z warunkami atmosferycznymi i nieostrożnością osób przebywających na terenach leśnych.
 
Las płonie szybko, nie każdy jednak wie jak bardzo. Pożar ściółki, która zawsze zapala się pierwsza, rozprzestrzenia się z prędkością od kilku do kilkunastu metrów na minutę. Jeśli dojdzie do pożaru wierzchołkowego, przerzucaniu płomienia z wierzchołków drzew przez wiatr prędkość wzrośnie do nawet 60 km/h. Od momentu zapalenia pierwszego źdźbła przez np. niedopałek do chwili rozpoczęcia akcji gaśniczej może więc spłonąć kilka hektarów lasu.
 
W bieżącym roku w lasach w powiecie łomżyńskim powstało już 15 pożarów. Trwa obecnie okres słonecznej pogody, która przyczynia się do występowania III stopnia zagrożenia pożarowego (zagrożenie pożarowe lasu duże - najwyższe), apelujemy za Państwa pośrednictwem do społeczeństwa o szczególną ostrożność i przestrzeganie zakazów.
 
Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Łomży zwraca się z apelem do społeczeństwa o zachowanie szczególnej ostrożności podczas posługiwania się ogniem w czasie przebywania na obszarach leśnych i wokół nich np. na terenach rekreacyjnych, ze względu na to, te większość pożarów o czym była mowa wyżej powstaje właśnie z powodu nieostrożności osób. Harto tu pamiętać o zakazie dokonywania jakichkolwiek czynności mogących spowodować pożar na terenie lasów, iąk i wrzosowisk. Dotyczy to szczególnie palenia tytoniu, rozniecania ognisk w miejscach niedozwolonych, pozostawianiu węgla drzewnego po grillu, wyrzucania z pojazdów nie zgaszonych zapałek i niedopałków papierosów, wjeżdżania i parkowania samochodów w miejscach występowania suchej trawy jak również używania kuchenek turystycznych »t' miejscach do tego celu nie przeznaczonych.
 
Na wszelki wypadek przypominamy numer alarmowy straży pożarnej 998. Pamiętajmy, by przytomnie poinformować: co i gdzie się pali jak również nigdy nie lekceważyć podstawowych zasad bezpieczeństwa przeciwpożarowego, choć wydaje się to takie oczywiste.
 
Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej
st. bryg. mgr inż. Ireneusz Denysiuk

Loading...
Ładowanie strony ...