Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
OK
Poniedziałek, 22 stycznia 2018 roku :: Imieniny: Dominiki, Mateusza, Wincentego

Dziś pogoda:
niebo
aktualna : -3,20 °C
temp.max.: -9 °C
temp.min.: -13 °C
wiatr: 10.8 km/h
więcej o pogodzie
Oficjalny serwis Gminy Miastkowo
szukaj w serwisie:

geoportal

Konkurs na wykonanie przedmiotu bądź ozdoby dawnego użytku


[01-03-2017]

W dawnych czasach rzemiosło i rękodzieło ludowe było jednym  z podstawowych źródeł utrzymania wielu rodzin na wsiach. Kowal, rymarz, kuśnierz, bednarz, garncarz, tkaczka, hafciarka, plecionkarz, itp. … to ginące zawody, czasem spotykamy pojedyncze osoby, które swoje umiejętności wykorzystują w rzemiośle artystycznym.

Korzystając z okazji, że 29 kwietnia 2017r organizujemy Przegląd Polskiej Tradycji, Kultury i Sztuki Ludowej  chcielibyśmy zaprosić Państwa do udziału w Konkursie na wykonanie przedmiotu bądź ozdoby dawnego użytku.   Może to być np.: koszyk do zbierania ziemniaków wypleciony z wikliny, drewniane narzędzie, wykonywane przez naszych ojców czy dziadków w długie zimowe wieczory. Może to być rodzaj drewnianej zabawki struganej dla najmłodszych pociech, np.: gwizdałki  (fujarki), itp.. Panie (dziewczęta) w długie zimowe wieczory często tkały na krosnach, wykonywały robótki ręczne na drutach, szydełku, szyły, haftowały,… Zatem może to być rodzaj makaty, makramy, obrusa, firany, małej chusteczki wyhaftowanej ręcznie czy biżuterii wykonanej na planowaną okazję.

Cele:

- zainteresowanie młodego pokolenia rzemiosłem i użytkową sztuką ludową;

-przekazywanie z pokolenia na pokolenie sposobu wykonywania przedmiotów, narzędzi czy ozdób używanych w dawnych czasach;

-popularyzacja twórczości ludowej, krzewienie kultury ludowej i zachowanie dziedzictwa naszego regionu.

Organizator:

Gminny Ośrodek Kultury w Miastkowie

Termin i miejsce:

Prace należy składać do dnia 14 kwietnia 2017r do Gminnego Ośrodka Kultury w Miastkowie.

Uczestnicy:

Dzieci, młodzież i osoby dorosłe z terenu gminy Miastkowo.

Warunki uczestnictwa:

Do konkursu można złożyć tylko jedną pracę.  Do pracy należy dołączyć informację zawierającą : dziedzinę, tytuł pracy, krótką informację o sposobie wykonania (ew. od kogo nabyta umiejętność), imię i nazwisko uczestnika, adres, wiek, telefon. Osoba do kontaktu: Jadwiga Korytkowska 862174499.  Ogłoszenie wyników konkursu w dniu 29 kwietnia 2017r na Przeglądzie Polskiej Tradycji, Kultury i Sztuki Ludowej. Prace są własnością autorów i będzie można je odebrać do dnia 15 maja 2017r w Gminnym Ośrodku Kultury w Miastkowie.


powrót
baner odpady
baner mapa gminy
baner internet
folder
sala gok
cu
wrota podlasia
sasiedzi
baner ugmiastkowo
baner krus
baner mikroporady
Copyright 2008-2018
Urząd Gminy Miastkowo